Setkání s japonskými kolegy aneb „Dózo dózo, kočira des!“
Ve středu, 21. srpna 2024 se uskutečnilo přijetí delegace Stálého výboru pro vnitřní záležitosti a komunikace Dolní komory Parlamentu Japonska se členy Výboru pro mediální záležitosti Poslanecké sněmovny ČR.
Místopředsedkyně výboru Mgr. Milada Voborská, poslanec Mgr. Stanislav Berkovec, poslanec Marcel Dlask, poslanec Tomáš Dubský a poslanec Mgr. Jan Lacina se setkali s delegací Stálého výboru pro vnitřní záležitosti a komunikace Dolní komory Parlamentu Japonska.
Tuto delegaci vedla předsedkyně výboru paní Noriko Furuya. Společně diskutovali o veřejnoprávních médiích v České republice a Japonsku, internetovém vysílání veřejnoprávních médií, výši koncesionářských poplatků či o reklamě. Setkání se zúčastnil také předseda meziparlamentní skupiny ČR – Japonsko, poslanec Mgr. Hayato Okamura. Tolik oficiální zpráva na stránkách poslanecké sněmovny.
Pro mě osobně mělo toto setkání ještě historický a přátelský podtext. Poprvé jsem se setkal s japonským světem v osmdesátých letech minulého století. Bezesporu první čajový obřad O-ča-kai, uspořádala moje kamarádka paní Darja Kawasumi tajně u mě doma. Pak následovalo několik návštěv z Japonska, jednoho japonského šlechtice jsem (také tajně) vzal na prohlídku slánských historických chodeb a sklepů pod náměstím. Díky Darje Kawasumi jsem měl možnost zahrnout do své diplomové práce o propagaci tehdy pro nás neznámý pojem japonské počítačové grafiky. V roce 1984 Darja uspořádala v Tokyu – Koganei, moji výstavu užité grafiky a miniaturních japonských panenek kokeši, které jsem tehdy pro přátele – a hlavně přítelkyně – tvořil v miniaturní podobě jako závěsy na krk. Na výstavu jsem se ani nepokoušel odletět, nedostal bych jako „rebel“ vízum a ani bych na letenky neměl peníze. Darja dokonce některé mé výtvory prodala a za utržené peníze mi nakoupila kaligrafické japonské štětce. Po roce 1989 si Darja otevřela restauraci Miyabi v Praze, zažili jsme tam mnoho přátelských setkání i několik čajových obřadů s významnými hosty z celého světa. Já se potom seznámil s úžasným mistrem v kendó Vláďou Hotovcem, ve slánském divadle jsme uspořádali "Den bojových umění" a po několik let jsem měl možnost s ním cvičit. Dokonce jsme s váženým kolegou Tomio Okamurou vystupovali spolu s Vláďou v TV Nova a dělali takovou edukační osvětu japonských bojových umění spojenou s ukázkou boje s bambusovým mečem šinajem v brnění bógu. Největší poctou pro mě bylo, když jsem při jednom tréninku kendó dostal nakládačku od ctihodného japonského mistra. Po tragédii ve Fukušimi na přelomu července a srpna 2012 zorganizoval Rotary Club Praha (RC), jehož jsem členem od roku 2004, spolu s RC Kyoto-Rakuchu, dvoutýdenní pobyt pro 26 japonských dětí z oblasti Hačinohe, která byla postižena tsunami obdobně jako Fukušima. V roce 2018 Ing. Josef Lébl, dlouholetý člen a pak president našeho RC Praha, obdržel od japonského císaře a vlády Japonska „Řád vycházejícího slunce se zlatými paprsky na nákrční stuze“ za významný přínos k posílení ekonomických vztahů mezi Japonskem a Českou republikou. Bylo mi ctí býti hostem tohoto tradičního ceremoniálu. Například u nás ve Slaném se přítel Lébl podílel na výstavbě dvou továren Mitsubishi Electric. A naše Královské město Slaný má se spoluprací s Japonci tu nejlepší zkušenost. Také jsem měl tu čest uvítat jako hosta při natáčení vánočního "Koncertu pro radost" v Kapli zasnoubení Panny Marie ve Slaném (www.SlanyTv.cz – Koncert pro radost 2023, produkuji už pátý rok), paní Yukiko Kinjo s rodinou, která je sólistkou Národního divadla v Praze.
Takže se nelze divit, že jsem měl ze setkání, které bylo svým způsobem za dobu 104letého - byť přerušovaného - trvání diplomatických vztahů unikátní, radost. ( Československo - Japonsko 12.1. 1920, přerušení 17.3. 1939, obnovení 13.2. 1957, navázání diplomatických vztahů s ČR 29.1. 1993, květen 2021 potvrzení Strategického partnerství).
Vedoucí delegace, paní Noriko Furuya, doprovázeli ještě její vážení kolegové, pánové Ryosei Tanaka, Yoshinori Tadokoro a Taro Honda z Liberal Democratic Party. Spolu s dalšími členy delegace jim naše kolegyně z mezinárodního oddělení PS PČR a z mediálního výboru, paní Jitka Lipenská a slečny Monika Jirkalová a Pavlína Posejpalová, připravily nejen hladký průběh jednání, ale také prohlídku historických budov poslanecké sněmovny. Patří jim za to pěkné poděkování, stejně jako všem našim váženým hostům.
Tedy: „Arigató, sayonara“!
Standa Puratashi Berkovec